| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD7891ASZ-2 |
| Signal Type | Single Ended |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 44 |
| Resolution | 12-bit |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD7891ASZ-2 |
| Signal Type | Single Ended |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 44 |
| Resolution | 12-bit |
| Digital Interface Type | Parallel, Serial |
| Dimensions | 10 x 10 x 2 mm |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of ADCs | 1 |
| Number of Input Channels | 8 |
| Package Type | MQFP |
| Sampling Rate | 500 ksps |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |

Have a requirement?
Chat with us