| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD7934BRUZ |
| Signal Type | Differential, Pseudo Differential, Single Ended |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 28 |
| Resolution | 12-bit |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD7934BRUZ |
| Signal Type | Differential, Pseudo Differential, Single Ended |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 28 |
| Resolution | 12-bit |
| Architecture | SAR |
| Digital Interface Type | Parallel |
| Dimensions | 9.8 x 4.5 x 1.05 mm |
| Integral Nonlinearity Error | ±1.5 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of ADCs | 1 |
| Number of Input Channels | 4 |
| Package Type | TSSOP |
| Power Supply Type | Single |
| Sampling Rate | 1.5 Msps |
| Typical Single Supply Voltage | 2.7 → 5.25 V |

Have a requirement?
Chat with us