| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD8495ARMZ |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | MSOP |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD8495ARMZ |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | MSOP |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Typical Gain Bandwidth Product | 25 kHz |
| Dimensions | 3.2 x 3.2 x 0.95 mm |
| Typical Single Supply Voltage | 2.7 → 36 V |
| Maximum Input Resistance | 60 kΩ |
| Maximum Supply Current | 0.25 mA |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Power Supply Type | Dual, Single |
| Rail to Rail | Rail to Rail Output |
| Typical Dual Supply Voltage | ±2.7 → ±18 V |




Have a requirement?
Chat with us