| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD8804ARZ |
| Resolution | 8 bit |
| Pin Count | 20 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±1.5 LSB |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD8804ARZ |
| Resolution | 8 bit |
| Pin Count | 20 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±1.5 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum Settling Time | 0.6 µs |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of DAC Channels | 12 |
| Output Polarity | Unipolar |
| Architecture | R-2R, Resistor String |
| Power Supply Type | Single |
| Typical Single Supply Voltage | 3 V, 5 V |
| Voltage Reference | External |
| Package Type | SOIC W |
| Conversion Rate | 1.7 Msps |
| Digital Interface Type | Serial (SPI) |
| Dimensions | 13 x 7.6 x 2.35 mm |
| Full Scale Error | ±1 LSB |

Have a requirement?
Chat with us