| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD9125BCPZ |
| Resolution | 16 bit |
| Pin Count | 72 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±3.7 LSB |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD9125BCPZ |
| Resolution | 16 bit |
| Pin Count | 72 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±3.7 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum Settling Time | 20 ns |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of DAC Channels | 2 |
| Power Supply Type | Single |
| Typical Single Supply Voltage | 3.3 V |
| Package Type | LFCSP |
| Conversion Rate | 1 Gsps |
| Digital Interface Type | Parallel |
| Dimensions | 10 x 9.75 x 0.95 mm |
| Full Scale Error | +3.6% FSR |

Have a requirement?
Chat with us