| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD9484BCPZ-500 |
| Signal Type | Differential |
| Resolution | 8-bit |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 56 |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD9484BCPZ-500 |
| Signal Type | Differential |
| Resolution | 8-bit |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 56 |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of ADCs | 1 |
| Number of Input Channels | 1 |
| Package Type | LFCSP |
| Architecture | Pipelined |
| Sampling Rate | 500 Msps |
| Typical Single Supply Voltage | 1.75 → 1.9 V |
| Power Supply Type | Single |
| Digital Interface Type | Serial (SPI) |
| Dimensions | 8.1 x 8.1 x 0.95 mm |
| Integral Nonlinearity Error | #ERROR! |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |

Have a requirement?
Chat with us