| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD9648BCPZ-125 |
| Signal Type | Differential |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 64 |
| Resolution | 14-bit |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD9648BCPZ-125 |
| Signal Type | Differential |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 64 |
| Resolution | 14-bit |
| Architecture | Pipelined |
| Digital Interface Type | Serial (SPI) |
| Dimensions | 9 x 9 x 0.95 mm |
| Integral Nonlinearity Error | ±2 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of ADCs | 2 |
| Number of Input Channels | 2 |
| Package Type | LFCSP |
| Power Supply Type | Single |
| Sampling Rate | 125 Msps |
| Typical Single Supply Voltage | 1.7 → 1.9 V |

Have a requirement?
Chat with us