| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD9716BCPZ |
| Resolution | 12 bit |
| Pin Count | 40 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.01 (Postcalibration) LSB, ±0.025 (Precalibration) LSB |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | AD9716BCPZ |
| Resolution | 12 bit |
| Pin Count | 40 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.01 (Postcalibration) LSB, ±0.025 (Precalibration) LSB |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of DAC Channels | 2 |
| Architecture | Segmented |
| Power Supply Type | Single |
| Typical Single Supply Voltage | 1.7 → 3.5 V |
| Package Type | LFCSP VQ |
| Conversion Rate | 125 Msps |
| Digital Interface Type | Serial (SPI) |
| Dimensions | 6 x 6 x 0.95 mm |
| Full Scale Error | ±2% FSR |

Have a requirement?
Chat with us