| Brand | Analog Devices |
| Part Number | ADXL001-250BEZ |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Sensitivity | 6.7 mV/g |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5 V |
| Number of Axis | 1 |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | ADXL001-250BEZ |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Sensitivity | 6.7 mV/g |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5 V |
| Number of Axis | 1 |
| Sensor Type | Accelerometer |
| Maximum Frequency Response | 32 kHz |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Type | LCC |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Pin Count | 8 |
| Technology | Analogue |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |


Have a requirement?
Chat with us