| Brand | Analog Devices |
| Part Number | ADXL356BEZ |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Interface Type | I2C, SPI |
| Sensitivity | 43.2 mV/g, 86.4 mV/g |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | ADXL356BEZ |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Interface Type | I2C, SPI |
| Sensitivity | 43.2 mV/g, 86.4 mV/g |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Number of Axis | 3 |
| Sensor Type | Accelerometer |
| Maximum Frequency Response | 1500 Hz |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Type | LCC |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.25 V |
| Pin Count | 14 |
| Technology | Analogue |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |

Have a requirement?
Chat with us