| Brand | Analog Devices |
| Part Number | DAC08CSZ |
| Resolution | 8 bit |
| Pin Count | 16 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.39% FSR |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | DAC08CSZ |
| Resolution | 8 bit |
| Pin Count | 16 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.39% FSR |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum Settling Time | 0.15 µs |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Output Polarity | Unipolar |
| Architecture | Current Steering |
| Power Supply Type | Dual |
| Voltage Reference | External |
| Typical Dual Supply Voltage | ±15 V |
| Package Type | SOIC |
| Conversion Rate | 11.8 Msps |
| Digital Interface Type | Parallel |
| Dimensions | 10 x 4 x 1.5 mm |
| Full Scale Error | ±1 LSB |

Have a requirement?
Chat with us