| Brand | Analog Devices |
| Part Number | DAC08EPZ |
| Resolution | 8 bit |
| Pin Count | 16 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.19% FSR |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | DAC08EPZ |
| Resolution | 8 bit |
| Pin Count | 16 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.19% FSR |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Maximum Settling Time | 0.15 µs |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Output Polarity | Unipolar |
| Architecture | Current Steering |
| Power Supply Type | Dual |
| Voltage Reference | External |
| Typical Dual Supply Voltage | ±15 V |
| Package Type | PDIP |
| Conversion Rate | 11.8 Msps |
| Digital Interface Type | Parallel |
| Dimensions | 20.07 x 6.35 x 3.3 mm |
| Full Scale Error | ±1 LSB |


Have a requirement?
Chat with us