| Brand | Analog Devices |
| Part Number | DAC08EQ |
| Resolution | 8 bit |
| Pin Count | 16 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.19% FS |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | DAC08EQ |
| Resolution | 8 bit |
| Pin Count | 16 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.19% FS |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Maximum Settling Time | 0.085 µs |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Output Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Architecture | R-2R, Resistor String |
| Power Supply Type | Dual |
| Voltage Reference | External |
| Typical Dual Supply Voltage | ±4.5 → ±18V |
| Package Type | CERDIP |
| Conversion Rate | 11.8 Msps |
| Digital Interface Type | Parallel |
| Dimensions | 21.34 x 7.87 x 5.08 mm |
| Full Scale Error | ±1 LSB |

Have a requirement?
Chat with us