| Brand | Analog Devices |
| Part Number | DAC8413FPCZ |
| Resolution | 12 bit |
| Pin Count | 28 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±4 LSB |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | DAC8413FPCZ |
| Resolution | 12 bit |
| Pin Count | 28 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±4 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum Settling Time | 10 µs |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of DAC Channels | 4 |
| Output Polarity | Unipolar |
| Architecture | R-2R, Resistor String |
| Power Supply Type | Dual, Single |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Voltage Reference | External |
| Typical Dual Supply Voltage | ±15 V |
| Package Type | PLCC |
| Conversion Rate | 167 ksps |
| Digital Interface Type | Parallel |
| Dimensions | 11.58 x 11.58 x 3.94 mm |
| Full Scale Error | ±8 LSB |

Have a requirement?
Chat with us