| Brand | Analog Devices |
| Part Number | HMC1082LP4E |
| Maximum Operating Frequency | 18 GHz |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5 V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 24 |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | HMC1082LP4E |
| Maximum Operating Frequency | 18 GHz |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5 V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 24 |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Amplifier Type | MMIC |
| Dimensions | 4.1 x 4.1 x 1 mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Type | SMT |
| Series | Hittite |
| Typical Output Power | 24 dBm |
| Typical Power Gain | 23.5 dB |

Have a requirement?
Chat with us