| Brand | Analog Devices |
| Part Number | HMC516LC5 |
| Maximum Operating Frequency | 18 GHz |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 32 |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | HMC516LC5 |
| Maximum Operating Frequency | 18 GHz |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 32 |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Amplifier Type | Low Noise |
| Dimensions | 5 x 5 x 1.12 mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Type | SMT |
| Series | Hittite |
| Typical Noise Figure | 2 dB |
| Typical Output Power | 14 dBm |
| Typical Power Gain | 20.5 dB |

Have a requirement?
Chat with us