| Brand | Analog Devices |
| Part Number | HMC636ST89E |
| Maximum Operating Frequency | 4 GHz |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5 V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 3 |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | HMC636ST89E |
| Maximum Operating Frequency | 4 GHz |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5 V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 3 |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Amplifier Type | Low Noise, Wide Band |
| Dimensions | 4.6 x 2.59 x 1.6 mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Type | SOT-89 |
| Series | Hittite |
| Typical Noise Figure | 2.5 dB |
| Typical Output Power | 23 dBm |
| Typical Power Gain | 13 dB |

Have a requirement?
Chat with us