| Brand | Analog Devices |
| Part Number | TMP05AKSZ-500RL7 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Accuracy | ±2°C |
| Interface Type | Serial |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Brand | Analog Devices |
| Part Number | TMP05AKSZ-500RL7 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Accuracy | ±2°C |
| Interface Type | Serial |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Output Type | Digital, PWM |
| Resolution | 0.025 (5 μ)°C |
| Dimensions | 2.2 x 1.35 x 1 mm |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Type | SC-70 |
| Pin Count | 5 |
| Sensor Function | Temperature |
| Series | TMP05 |

Have a requirement?
Chat with us