| Brand | Ashok Leyland |
| Model Name/Number | 4019 BSIV |
| Max. Power | 180 hp@2400 rpm |
| Max. Torque | 660 Nm@1200-1900 rpm |
| Fuel Tank Capacity | 400 Litres |
| Gross Combination Weight | 40200 kg |













| Brand | Ashok Leyland |
| Model Name/Number | 4019 BSIV |
| Max. Power | 180 hp@2400 rpm |
| Max. Torque | 660 Nm@1200-1900 rpm |
| Fuel Tank Capacity | 400 Litres |
| Warranty | 4 years / 4 lakh km |
| Clutch | Single plate, 380 mm dia, With clutch booster |
| Electricals / Battery | 2 x 12 V, 130 Ah |
| Emission Norms Compliance | BSIV |
| Engine | H Series 5.7L CRS, iEGR Technology |
| Engine Cylinders | 6 |
| Engine Displacement | 5660 cc |
| Fuel Injection System | Common Rail |
| Fuel Type | Diesel |
| Gearbox | ZF 6S36 |
| Gradeability | 16.73% |
| Max. Speed | 70 kmph |
| Transmission | 6 speed manual (6F+ 1R) |
| Gross Combination Weight | 40200 kg |
| Axle Configuration | 4 x 2 |
| Cabin Type | Only face cowl |
| Chassis Depth | 228.2 mm |
| Chassis Flange width | 75 mm |
| Chassis Frame | Ladder type joggled bolted with cross members |
| Chassis Thickness | 6 mm |
| Front Axle | Forged I Beam, Reverse Elliot Type |
| Front Suspension | Semi-elliptical leaf springs |
| Front Track | 1957 mm |
| Ground Clearance | 260 mm |
| Kerb Weight | 4510 kg |
| Overall Length | 5670 mm |
| Overall Width | 2445 mm |
| Rear Axle | Single-speed, hypoid gear Axle, RAR 6.83:1 |
| Rear Suspension | Semi-elliptical leaf springs |
| Rear Track | 1816 mm |
| Turning Circle Diameter | 13 m |
| Tyres | 10 R 20-16 PR, Radial tyres |
| Wheelbase | 3300 mm |
| Additional.2 | Cup holder |
| Air Conditioning | No |
| Arm Rest | Yes |
| Automatic Transmission | No |
| Cabin Suspension | Fully suspended |
| Cruise Control | No |
| Driver Seat Type | High headrest seat |
| Instrument Cluster | Analog, With LED display |
| Music System | No |
| Openable Quarter Ventilation Glass | No |
| Steering Adjustment | Tilt and telescopic |
| Steering Type | Power Steering |
| Telematics / GPS Tracking | Telematics unit as standard fitmentService activation (Optional) |
| ABS | Yes |
| Differential Lock | No |
| Fog Light | Provision |
| Seat Belts | Yes |
| Service Brakes | Air Brakes, dual line |
| Tubeless Tyres | No |

Have a requirement?
Chat with us