




| Load Body Options | 14 Cu.M Box body, 16 Cu.M Box body, 14 Cu.M Rock body |
| Brand | Ashok Leyland |
| Model Name/Number | Captain 2523 HR |
| Gross Vehicle Weight | 25000 kg |
| Max. Power | 230 hp@2200 rpm |
| Max. Torque | 800 Nm@1200-2000 rpm |















| Brand | Ashok Leyland |
| Model Name/Number | Captain 2523 HR |
| Max. Power | 230 hp@2200 rpm |
| Max. Torque | 800 Nm@1200-2000 rpm |
| Warranty | 4 Years / 6000 Hrs on driveline |
| Clutch | 380 mm dia, With clutch booster |
| Electricals/Battery | 2 x 12 V - 150 Ah (for AC) 110 Ah (for Non AC) |
| Emission Norms Compliance | BSIV |
| Engine | N Series CRSiEGR Technology |
| Engine Cylinders | 4 |
| Fuel Injection System | Common Rail |
| Fuel Tank Capacity | 208 Litres, Cross linked polymer tank |
| Fuel Type | Diesel |
| Gearbox | ZF 9S1110 |
| Max Speed | 80 kmph |
| Transmission | 9 speed manual (8 F+ 1 CR+1 R) |
| Load Body Options | 14 Cu.M Box body, 16 Cu.M Box body, 14 Cu.M Rock body |
| Gross Vehicle Weight | 25000 kg |
| Axle Configuration | 6 x 4 |
| Anti-Roll Bar | Front only |
| Cabin Tilt Mechanism | Tiltable |
| Cabin Type | Day Cab |
| Chassis Depth | 279 mm |
| Chassis Flange Width | 90 mm |
| Chassis Frame | Joggled bolted frame with cross members |
| Chassis Thickness | 8 mm |
| Front Axle | Forged I Beam, Reverse Elliot Type |
| Front Suspension | Semi-elliptical leaf springs, With telescopic shock absorbers |
| Front Track | 2044 mm |
| Ground Clearance | 260 mm |
| Rear Axle | Hub reduction, Fully floating, RAR 7.2:1 |
| Rear Suspension | Bogie suspension with V rod |
| Rear Track | 1870 mm |
| Turning Circle Diameter | 15.2 m |
| Tyres | 11 x 20 Crossply, 11R20 Radial (Optional) |
| Vehicle Configuration | Cabin with Box body, Cabin with Rock body |
| Wheelbase | 3900 mm |
| Air Conditioner (A/C) | Optional |
| Automatic Transmission | No |
| Bottle Holder | Yes |
| Cabin Suspension | Fully Suspended |
| Cruise Control | No |
| Driver Seat Type | Suspended seat (with AC option) |
| Instrument Cluster | Digital |
| Mobile Charging Point | Yes |
| Music System | Optional |
| Openable Quarter Ventilation Glass | No |
| Power Windows | No |
| Steering Adjustment | Tilt and telescopic |
| Steering Type | Power steering |
| Telematics/GPS Tracking | Optional |
| ABS | Yes |
| Exhaust Brake | Yes |
| Fog Light | No |
| Parking Brakes | Pneumatic flick valve operated, Acting on 1st rear axle and front axle |
| Reverse Parking Buzzer | Yes |
| Seat Belts | Yes |
| Service Brakes | Air BrakesWith ASA |
| Tubeless Tyres | No |




Have a requirement?
Chat with us