| Engine | H Series CRS TCIC, iEGR Technology |
| Fuel Type | Diesel |
| Brand | Ashok Leyland |
| Model Name/Number | Cheetah 160 hp |
| Suitable Applications | Inter-City |
| Max. Power | 158 hp@2400 rpm |













| Engine | H Series CRS TCIC, iEGR Technology |
| Fuel Type | Diesel |
| Brand | Ashok Leyland |
| Model Name/Number | Cheetah 160 hp |
| Warranty | 4 years / 4 lakh km on driveline |
| Additional | Exhaust brake (Optional) |
| Clutch | 360 mm dia, Mechanical actuation |
| Electricals/Battery | 2 x 12 V, 150 Ah; Alternator: 55 Amps |
| Emission Norms Compliance | BSIV |
| Engine Cylinders | 6 |
| Engine Displacement | 5660 cc |
| Fuel Injection System | Common Rail |
| Fuel Tank Capacity | 165 Litres, 239 Litres (5870 wb) |
| Gearbox | Synchromesh |
| Gradeability | 20% |
| Max. Speed | 80 kmph |
| Max. Torque | 550 Nm@1200-1900 rpm |
| Transmission | 6 speed manual (6F+1R) |
| Chassis Frame | All steel ladder type, Bolted construction |
| Axle Configuration | 4 x 2 |
| Engine Location | Front |
| Front Track | 1963 mm |
| Ground Clearance | 249 mm |
| GVW | 16200 kg |
| Max Width | 2550 mm |
| Overall Length | 8742 mm (4470 wb), 9839 mm (5156 wb), 10124 mm (5334 wb), 10530 mm (5870 wb) |
| Rear Axle | Single Speed hypoid gears, Fully Floating |
| Rear Track | 1816 mm |
| Turning Circle Diameter | 17.5 m (4470 wb), 20.1 m (5156 wb), 20.8 m (5334 wb),22.9 m (5870 wb) |
| Vehicle Configuration | Chassis without face-cowl |
| Wheelbase | 4470 mm / 176 5156 mm / 203 5334 mm / 210 5870 mm / 231 |
| Suitable Applications | Inter-City |
| Max. Power | 158 hp@2400 rpm |
| Automatic Transmission | No |
| Instrument cluster | Analog, With LED display |
| Steering Adjustment | Rigid |
| Steering Type | Power Steering |
| ABS | Yes |
| Parking Brakes | Flick valve operated acting on rear wheels |
| Retarder | No |
| Service Brakes | Air brakes |
| Tubeless Tyres | Optional |
| Service Interval | 80000 km |

Have a requirement?
Chat with us