| Load Body Options | 14 Cu.M Box body, 16 Cu.M Box body, 14 Cu.M Rock body |
| Brand | Ashok Leyland |
| Model Name/Number | U-2518T |
| Gross Vehicle Weight | 25000 kg |
| Max. Power | 180 hp@2400 rpm |
| Max. Torque | 660 Nm@1200-1900 rpm |













| Brand | Ashok Leyland |
| Model Name/Number | U-2518T |
| Max. Power | 180 hp@2400 rpm |
| Max. Torque | 660 Nm@1200-1900 rpm |
| Warranty | 4 Years / 6000 Hrs on driveline |
| Clutch | 380 mm dia, With clutch booster |
| Electricals/Battery | 2 X 12 V - 110 Ah |
| Emission Norms Compliance | BSIV |
| Engine | H Series CRS TCIC, EGR Technology |
| Engine Cylinders | 6 |
| Engine Displacement | 5660 cc |
| Fuel Injection System | Common Rail |
| Fuel Tank Capacity | 200 Litres |
| Fuel Type | Diesel |
| Gearbox | ALGB 940 |
| Gradeability | 37% |
| Max Speed | 60 kmph |
| Transmission | 9 speed manual (8F+1CR+1R)6 speed manual (6F+1R) - Optional |
| Load Body Options | 14 Cu.M Box body, 16 Cu.M Box body, 14 Cu.M Rock body |
| Gross Vehicle Weight | 25000 kg |
| Axle Configuration | 6 x 4 |
| Cabin Type | Day Cab, With provision for sleeping |
| Chassis Depth | 279 mm |
| Chassis Flange Width | 90 mm |
| Chassis Frame | Joggled bolted frame with cross members |
| Chassis Thickness | 8 mm |
| Front Axle | Forged I Beam, Reverse Elliot Type |
| Front Overhang | 1520 mm |
| Front Suspension | Semi-elliptical leaf springs, With telescopic shock absorbers |
| Front Track | 2054 mm |
| Ground Clearance | 260 mm |
| Overall Width | 2504 mm |
| Rear Axle | Fully floating, Hypoid gears, Single speed, RAR |
| Rear Overhang | 1450 mm |
| Rear Suspension | Bogie suspension |
| Rear Track | 1816 mm |
| Turning Circle Diameter | 15.2 m |
| Tyres | 10 x 20 - 16 PR Crossply |
| Vehicle Configuration | Cabin with Box body, Cabin with Rock body |
| Wheelbase | 3900 mm |
| Air Conditioner (A/C) | No |
| Arm Rest | No |
| Automatic Transmission | No |
| Cabin Suspension | Fully Suspended |
| Cruise Control | No |
| Driver Seat Type | 4 way adjustable |
| Music System | Optional |
| Power Windows | No |
| Steering Type | Power steering |
| Telematics/GPS Tracking | Optional |
| ABS | Yes |
| Differential Lock | No |
| Exhaust Brake | Yes |
| Fog Light | No |
| Parking Brakes | Pneumatic flick valve operated, Acting on rear wheels |
| Seat Belts | Yes |
| Service Brakes | Air Brakes |
| Tubeless Tyres | No |


Have a requirement?
Chat with us