| Shredded Size | 6 x 50 mm |
| Bin Capacity | 180 Ltrs |
| Brand | Avanti |
| Throat Width | 420 mm |
| Shredding Capacity | 65-70 Sheets (70 gsm A4 Sheets) |
| Shred Speed | 8.4 mtrs/min |













| Shredded Size | 6 x 50 mm |
| Bin Capacity | 180 Ltrs |
| Brand | Avanti |
| Throat Width | 420 mm |
| Shredding Capacity | 65-70 Sheets (70 gsm A4 Sheets) |
| Shred Speed | 8.4 mtrs/min |
| Model Number/Name | PS 404 CC |
| Overload Protection | yes |
| Motor Start/Off | online starter |
| Weight | 220 kg |
| Machines Dimensions (HxWxD) | 1295x700x700 mm |
| Overheat Protection | yes |
| Auto Reverse | yes |
| Voltage | 415 V |
| Power | 1.5 KW |
| Working cycle if operated in ventilated ambience and at 60% rated capacity | Continuous |

Have a requirement?
Chat with us