| Brand | AVX |
| Part Number | PBRC16.00HR50X0RZ |
| Load Capacitance | 10 pF |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 3 |
| Resonance Frequency | 16 MHz |
| Brand | AVX |
| Part Number | PBRC16.00HR50X0RZ |
| Load Capacitance | 10 pF |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 3 |
| Resonance Frequency | 16 MHz |
| Frequency Tolerance | ±0.5% |
| Dimensions | 7.4 x 3.4 x 2 mm |
| Frequency Stability | ±0.1% |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Type | SMD |

Have a requirement?
Chat with us