| Rated Operating Capacity | 942 kg |
| Net Engine Power | 45.5 kW |
| Brand | Bobcat |
| Model | S570 |
| Maximum operating weight | 2939 kg |
| Fuel Tank Capacity | 93.7 L |













| Rated Operating Capacity | 942 kg |
| Net Engine Power | 45.5 kW |
| Brand | Bobcat |
| Model | S570 |
| Maximum operating weight | 2939 kg |
| Fuel Tank Capacity | 93.7 L |
| Tipping Load | 1885 kg |
| Engine Model | BobCat / D24 |
| Hydraulic Pump Capacity | 64.7 L/min |
| Tyre Size | 10 x 16.5 - 10 PR |
| Wheelbase | 1082 mm |
| Length with Bucket on Ground | 3378 mm |
| Height to Top of Cab | 1972 mm |
| Dump Height | 2319 mm |
| Maximum Dump Angle | 42° |
| Vehicle Width over Tires | 1643 mm |
| Ground Clearance | 185 mm |
| Departure Angle | 24.2° |
| Turning Radius from Center - Bucket | 2024 mm |
| Max Torque | 225 Nm |
| Max Travel Speed | 17.3 km/h |




Have a requirement?
Chat with us