| Rated Operating Capacity | 998 kg |
| Net Engine Power | 55.2 kW |
| Brand | Bobcat |
| Model | S595 |
| Maximum operating weight | 3081 kg |
| Fuel Tank Capacity | 93.7 L |













| Rated Operating Capacity | 998 kg |
| Net Engine Power | 55.2 kW |
| Brand | Bobcat |
| Model | S595 |
| Maximum operating weight | 3081 kg |
| Fuel Tank Capacity | 93.7 L |
| Tipping Load | 1996 kg |
| Max Travel Speed | 17.7 km/ h |
| Hydraulic Pump Capacity | 64.7 L/min |
| Wheelbase | 1082 mm |
| Length with Bucket on Ground | 3378 mm |
| Height to Top of Cab | 1976 mm |
| Vehicle Width over Tires | 1656 mm |
| Turning Radius from Center - Bucket | 2024 mm |




Have a requirement?
Chat with us