| Brand | Bourns |
| Part Number | 1130-330K-RC |
| Inductance | 33 μH |
| Mounting Type | Radial |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Maximum DC Resistance | 17 mΩ |
| Brand | Bourns |
| Part Number | 1130-330K-RC |
| Inductance | 33 μH |
| Mounting Type | Radial |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Maximum DC Resistance | 17 mΩ |
| Maximum DC Current | 13.5 A |
| Terminal Type | Radial Leaded |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Dimensions | 27.94 (Dia.) x 21.34 mm |
| Height | 21.3 mm |
| Series | 1130 |
| Core Material | Ferrite Bobbin Core |
| Tolerance | ±10% |
| Diameter | 27.94 mm |
| Lead Diameter | 1.63 mm |
| Lead Pitch | 20.07 mm |

Have a requirement?
Chat with us