| Brand | Bourns |
| Part Number | 2205-H-RC |
| Inductance | 22 μH |
| Mounting Type | Radial |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Maximum DC Resistance | 10 mΩ |
| Brand | Bourns |
| Part Number | 2205-H-RC |
| Inductance | 22 μH |
| Mounting Type | Radial |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Maximum DC Resistance | 10 mΩ |
| Maximum DC Current | 10.3 A |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Dimensions | 24.13 (Dia.) x 13.97 mm |
| Series | 2200 |
| Tolerance | ±15% |
| Lead Diameter | 1.3462 mm |
| Lead Pitch | 22.352 mm |

Have a requirement?
Chat with us