| Brand | Bourns |
| Part Number | 2309-H-RC |
| Inductance | 47 μH |
| Mounting Type | Radial |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Maximum DC Resistance | 16 mΩ |
| Brand | Bourns |
| Part Number | 2309-H-RC |
| Inductance | 47 μH |
| Mounting Type | Radial |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Maximum DC Resistance | 16 mΩ |
| Maximum DC Current | 10.7 A |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Dimensions | 32.512 (Dia.) x 16.51 mm |
| Series | 2300 |
| Tolerance | ±15% |
| Lead Diameter | 1.3462 mm |
| Lead Pitch | 28.956 mm |

Have a requirement?
Chat with us