| Brand | Bourns |
| Part Number | MH1608-601Y |
| Current Rating | 1 A |
| Impedance at 100 MHz | 600 Ω |
| Maximum DC Resistance | 200 mΩ |
| Packaging Type | 1608 |
| Brand | Bourns |
| Part Number | MH1608-601Y |
| Current Rating | 1 A |
| Impedance at 100 MHz | 600 Ω |
| Maximum DC Resistance | 200 mΩ |
| Packaging Type | 1608 |
| Type | Ferrite Bead |
| Dimensions | 1.6 x 0.8 x 0.8 mm |
| Series | MH |
| Application | IC Power Lines, Power Supply Lines, Signal Lines |
| Material | Ferrite |

Have a requirement?
Chat with us