

| Brand | Bourns |
| Part Number | PM3700-40-RC |
| DC Resistance | 20 mΩ |
| Inductance | 1 mH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Brand | Bourns |
| Part Number | PM3700-40-RC |
| DC Resistance | 20 mΩ |
| Inductance | 1 mH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Dimensions | 21.6 x 11.43 mm |
| Series | PM3700 |


Have a requirement?
Chat with us