| Brand | Bourns |
| Part Number | RLB0712-100KL |
| Inductance | 10 μH |
| Mounting Type | Radial |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Maximum DC Resistance | 70 mΩ |
| Brand | Bourns |
| Part Number | RLB0712-100KL |
| Inductance | 10 μH |
| Mounting Type | Radial |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Maximum DC Resistance | 70 mΩ |
| Maximum DC Current | 1.1 A |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Dimensions | 6.7 (Dia.) x 10 mm |
| Series | RLB |
| Core Material | Ferrite |
| Tolerance | ±10% |
| Lead Diameter | 0.65 mm |
| Lead Pitch | 3 mm |
| Minimum Quality Factor | 20 |
| Maximum Self Resonant Frequency | 16 MHz |

Have a requirement?
Chat with us