| Brand | Bourns |
| Part Number | RLB0913-3R3K |
| Inductance | 3.3 μH |
| Mounting Type | Radial |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Maximum DC Resistance | 25 mΩ |
| Brand | Bourns |
| Part Number | RLB0913-3R3K |
| Inductance | 3.3 μH |
| Mounting Type | Radial |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Maximum DC Resistance | 25 mΩ |
| Maximum DC Current | 5.5 (Sat) A |
| Terminal Type | Radial Leaded |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Dimensions | 8.5 (Dia.) x 12.5 mm |
| Series | RLB0913 |
| Core Material | Ferrite |
| Tolerance | ±10% |
| Lead Diameter | 0.65 mm |
| Lead Pitch | 5 mm |
| Minimum Quality Factor | 20 |
| Maximum Self Resonant Frequency | 79 MHz |

Have a requirement?
Chat with us