| Brand | Bourns |
| Part Number | RLB1314-103KL |
| Inductance | 10 mH |
| Mounting Type | Radial |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Maximum DC Resistance | 12 Ω |
| Brand | Bourns |
| Part Number | RLB1314-103KL |
| Inductance | 10 mH |
| Mounting Type | Radial |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Maximum DC Resistance | 12 Ω |
| Maximum DC Current | 100 mA |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Dimensions | 11.7 (Dia.) x 12 mm |
| Series | RLB |
| Core Material | Ferrite |
| Tolerance | ±10% |
| Lead Diameter | 0.8 mm |
| Lead Pitch | 7 mm |
| Minimum Quality Factor | 80 |
| Maximum Self Resonant Frequency | 530 kHz |

Have a requirement?
Chat with us