| Engine Power | 214 hp |
| Operating Weight | 20592 kg, 20599 kg |
| Blade Capacity | 4.83 cum, 5.60 cum |
| Dozer Blade Type | PAT Dozer Blade, Semi-U Dozer Blade |
| Brand | CASE |
| Dozer Blade Width | 3426 mm, 3606 mm |















| Engine Power | 214 hp |
| Operating Weight | 20592 kg, 20599 kg |
| Blade Capacity | 4.83 cum, 5.60 cum |
| Dozer Blade Type | PAT Dozer Blade, Semi-U Dozer Blade |
| Brand | CASE |
| Dozer Blade Width | 3426 mm, 3606 mm |
| Dozer Blade Height | 1369 mm, 1425 mm |
| Dozer Type||Type | Crawler Dozer |
| Optional Ripper | Yes |
| Shoe width | 610 mm |
| Condition | New |
| Alternator output | 120 Amp |
| Batteries | 2 X 12 V |
| Engine Model | FPT Industrial Engine F4HFA613N |
| Hydraulic Pump capacity | 153 lit / min |
| No of Carrier Roller | 2 each side |
| Max drop below ground | 583 mm, 590 mm |
| No of Cylinders | 6 |
| No of Track Roller | 8 each side |
| Max Lift above ground | 1130 mm, 1244 mm |
| No of Track Shoes | 45 each side |
| Max Tilt adjustment | 433 mm, 550 mm |
| overall Length with Dozer | 5387 mm, 5902 mm |




Have a requirement?
Chat with us