| Rated Operating Capacity | 726 kg |
| Net Engine Power | 57 hp |
| Brand | CASE |
| Model | SR160 |
| Maximum operating weight | 2505 kg |
| Loader Bucket Capacity | 0.32 m³ |













| Engine Model | ISM N844LT-F |
| Brand | CASE |
| Model | SR160 |
| Rated Operating Capacity | 726 kg |
| Net Engine Power | 57 hp |
| Maximum operating weight | 2505 kg |
| Loader Bucket Capacity | 0.32 m³ |
| Fuel Tank Capacity | 60.5 L |
| Tipping Load | 1455 kg |
| Max Travel Speed | 11.9 Km/ h |
| Bucket Breakout Force | 23.4 kN |
| Hydraulic Pump Capacity | 69.7 L/min |
| Max Hydraulic Pressure | 210 bar |
| Engine Oil Capacity | 7.1 L |
| Chain box capacity | 6.5 L |
| Tyre Size | 10 X 16.5 |
| Wheelbase | 0.94 m |
| Length with Bucket on Ground | 3.03 m |
| Height to Top of Cab | 1.92 m |
| Dump Height | 2.25 m |
| Maximum Dump Angle | 40.2° |
| Vehicle Width over Tires | 1.50 m |
| Ground Clearance | 0.18 m |
| Departure Angle | 22.0° |
| Turning Radius from Center - Machine Rear | 1.43 m |
| Turning Radius from Center - Coupler | 1.24 m |
| Turning Radius from Center - Bucket | 1.86 m |
| Gross Engine Power | 60 hp |
| Max Torque | 188 N·m |
| Battery | 12 V, 925 CCA |
| Alternator Output | 120 Amp |





Have a requirement?
Chat with us