| Rated Operating Capacity | 840 kg |
| Net Engine Power | 57 hp |
| Brand | CASE |
| Model | SV185 |
| Maximum operating weight | 2980 kg |
| Loader Bucket Capacity | 0.42 m³ |













| Engine Model | ISM N844LTA-DI-F-45 |
| Brand | CASE |
| Model | SV185 |
| Rated Operating Capacity | 840 kg |
| Net Engine Power | 57 hp |
| Maximum operating weight | 2980 kg |
| Loader Bucket Capacity | 0.42 m³ |
| Fuel Tank Capacity | 73.8 L |
| Tipping Load | 1678 kg |
| Max Travel Speed | 17.4 Km/ h |
| Bucket Breakout Force | 24.7 kN |
| Hydraulic Pump Capacity | 78.0 L/min |
| Max Hydraulic Pressure | 210 bar |
| Engine Oil Capacity | 7.1 L |
| Chain box capacity | 7.4 L |
| Tyre Size | 10 X 16.5 |
| Wheelbase | 1.13 m |
| Length with Bucket on Ground | 3.34 m |
| Height to Top of Cab | 1.97 m |
| Dump Height | 2.38 m |
| Maximum Dump Angle | 51.9° |
| Vehicle Width over Tires | 1.63 m |
| Ground Clearance | 0.18 m |
| Departure Angle | 23.0° |
| Turning Radius from Center - Machine Rear | 1.60 m |
| Turning Radius from Center - Coupler | 1.29 m |
| Turning Radius from Center - Bucket | 2.02 m |
| Gross Engine Power | 60 hp |
| Max Torque | 183 N·m |
| Battery | 12 V, 925 CCA |
| Alternator Output | 120 Amp |



Have a requirement?
Chat with us