| Rated Operating Capacity | 975 kg |
| Net Engine Power | 72.9 hp |
| Brand | CAT |
| Model | 246D |
| Maximum operating weight | 3368 kg |
| Fuel Tank Capacity | 94 L |













| Engine Model | Cat C3.3B DIT (turbo) |
| Brand | CAT |
| Model | 246D |
| Rated Operating Capacity | 975 kg |
| Net Engine Power | 72.9 hp |
| Maximum operating weight | 3368 kg |
| Fuel Tank Capacity | 94 L |
| Tipping Load | 1950 kg |
| Max Travel Speed | 17.7 km/ h |
| Bucket Breakout Force | 3336 kg |
| Hydraulic Pump Capacity | 86 L/min |
| Max Hydraulic Pressure | 23000 kPa |
| Engine Oil Capacity | 11 L |
| Chain box capacity | 12.7 L |
| Tyre Size | 12 × 16.5 |
| Wheelbase | 1249 mm |
| Length with Bucket on Ground | 3708 mm |
| Height to Top of Cab | 2110 mm |
| Dump Height | 2465 mm |
| Maximum Dump Angle | 39° |
| Vehicle Width over Tires | 1676 mm |
| Maximum Reach with Arms Parallel to Ground | 1388 mm |
| Ground Clearance | 226 mm |
| Departure Angle | 26° |
| Turning Radius from Center - Machine Rear | 1806 mm |
| Turning Radius from Center - Coupler | 1401 mm |
| Turning Radius from Center - Bucket | 2181 mm |
| Gross Engine Power | 74.3 hp |
| Max Torque | 265 N·m |
| Battery | 880 CCA |
| Alternator Output | 80 Amp |





Have a requirement?
Chat with us