| Engine Power | 533 hp |
| Operating Weight | 65840 kg |
| Brand | CAT |
| Model | 24M |
| Blade Width | 7.3 m |
| Min Turning Radius | 12.4 m |













| Engine Power | 533 hp |
| Operating Weight | 65840 kg |
| Brand | CAT |
| Model | 24M |
| Blade Width | 7.3 m |
| Min Turning Radius | 12.4 m |
| Top Speed- Forward | 40.9 km/ hr |
| Top Speed- Reverse | 39.2 km / hr |
| Blade Height | 1025 mm |
| Overall Height | 4452 mm |
| Fuel Tank Capacity | 1326 L |
| Steering Range/ Angle | 47.5° |
| Front Axle Weight | 19550 kg |
| Rear Axle Weight | 46290 kg |
| Blade Thickness | 50 mm |
| Max Lift Above Ground | 634 mm |
| Max Drop Below Ground | 657 mm |
| Blade Side Shift- Left | 4528 mm |
| Maximum Blade Angle | 35° |
| Overall Length | 14194 mm |
| Tyre Size | 29.5 X 29 - 28 PR |
| Engine Model | Cat C18 ACERT |
| Engine Displacement | 18.1 L |
| Alternator Output | 24 V / 150 A |
| Batteries | 1400 CCA |




Have a requirement?
Chat with us