| Maximum Engine Power | 24.3 hp |
| Maximum Operating Weight | 2320 kg |
| Maximum dumping height | 2750 mm |
| Max digging depth | 2400 mm |
| Brand | CAT |
| Condition of Excavator | New |













| Maximum Engine Power | 24.3 hp |
| Net Engine Power | 17.7 hp |
| Maximum Operating Weight | 2320 kg |
| Gradeability | 30° |
| Travel Speed | 4 km/h |
| Undercarriage overall length | 1840 mm |
| Hydraulic Pump Minimum flow | 78 lpm |
| Maximum dumping height | 2750 mm |
| Max digging depth | 2400 mm |
| Max digging height | 3950 mm |
| Tail Swing Radius | 1170 mm |
| Max. digging reach | 2400 mm |
| Fuel Tank | 24 L |
| Hydraulic Tank | 19 L |
| Brand | CAT |
| Condition of Excavator | New |
| Excavator Model | 302.4D |
| Transport length with monoboom | 4030 mm |
| Overall Height (Top of Cab) | 2390 mm |
| Engine Model | Yanmar 3TNV76 |



Have a requirement?
Chat with us