| Brand | CAT |
| Model | 988H Steel Mill Arrangement |
| Tipping Load | 45923 kg |
| Maximum Bucket Capacity | 7.7 cum |
| Maximum operating weight | 58330 kg |
| Maximum Engine Power | 555 hp |













| Maximum Bucket Capacity | 7.7 cum |
| Tipping Load | 45923 kg |
| Travelling speed -Forward | 36 km / h |
| Maximum Engine Power | 555 hp |
| Engine Model | Cat C18 ACERT |
| Model | 988H Steel Mill Arrangement |
| Brand | CAT |
| Maximum operating weight | 58330 kg |




Have a requirement?
Chat with us