| Operating weight | 2250 kg |
| Brand | CAT |
| Model | CB2.5 |
| Roller Type | Double Drum Roller |
| Drum width | 1000 mm |
| Engine Power | 30.7 hp |
| Operating weight | 2250 kg |
| Brand | CAT |
| Model | CB2.5 |
| Roller Type | Double Drum Roller |
| Drum width | 1000 mm |
| Engine Power | 30.7 hp |
| Amplitude Setting | 0.56 mm |
| Centrifugal Force | 28.9 kN |
| Max Travel Speed | 12 km/h |
| Vibration Frequency | 60/48 Hz |
| Wheel Base | 1800 mm |
| Engine Coolant Capacity | 10.5 L |
| Engine Crank Case | 6 L |
| Hydraulic Tank Capacity | 22 L |
| Engine make | CAT |
| Static Linear Load | 11.7 kg/cm |
| Fuel Tank Capacity | 60 L |
| Engine Model | C1.5 |
| Overall machine width | 1112 mm |
| Overall machine length | 2575 mm |
| Drum Shell Thickness | 12 mm |
| Ground Clearance | 285 mm |
| Drum Diameter | 720 mm |
| Overall machine height | 2700 mm |


Have a requirement?
Chat with us