| Operating weight | 2808 kg |
| Brand | CAT |
| Model | CB32B |
| Roller Type | Double Drum Roller |
| Drum width | 1300 mm |
| Engine Power | 32.7 hp |
| Operating weight | 2808 kg |
| Brand | CAT |
| Model | CB32B |
| Roller Type | Double Drum Roller |
| Drum width | 1300 mm |
| Engine Power | 32.7 hp |
| Amplitude Setting | 0.53 mm |
| Centrifugal Force | 37.1/16.5 kN |
| Max Travel Speed | 12 km/h |
| Vibration Frequency | 63/52/42 Hz |
| Static Linear Load | 10.8 kg/cm |
| Front Axle Load | 1338 kg |
| Rear Axle Load | 1470 kg |
| Engine make | CAT |
| Turning Radius | 2370 mm |
| Wheel Base | 1800 mm |
| Drum Diameter | 720 mm |
| Ground Clearance | 285 mm |
| Overall machine length | 2575 mm |
| Overall machine width | 1412 mm |
| Engine Model | C1.5 |
| Fuel Tank Capacity | 63.5 L |
| Overall machine height | 2700 mm |




Have a requirement?
Chat with us