| Engine Power | 80 hp |
| Operating Weight | 7922 kg, 8365 kg, 8571 kg |
| Blade Capacity | 1.50 cum, 1.52 cum, 1.66 cum |
| Dozer Blade Type | VPAT Intermediate Dozer Blade, VPAT LGP Dozer Blade, VPAT XL Dozer Blade |
| Brand | CAT |
| Model | D3K2 TIER 4 FINAL |











| Engine Power | 80 hp |
| Operating Weight | 7922 kg, 8365 kg, 8571 kg |
| Blade Capacity | 1.50 cum, 1.52 cum, 1.66 cum |
| Dozer Blade Type | VPAT Intermediate Dozer Blade, VPAT LGP Dozer Blade, VPAT XL Dozer Blade |
| Brand | CAT |
| Model | D3K2 TIER 4 FINAL |
| Dozer Blade Width | 2646 mm, 2921 mm, 3149 mm |
| Dozer Blade Height | 860 mm, 910 mm |
| Dozer Type | Track Type Dozer |
| Optional Ripper | Yes |
| Shoe width | 406 mm, 635 mm, 762 mm |
| No of Track Shoes | 43 each side |
| No of Track Roller | 6 each side |
| Max Lift above ground | 730 mm, 743 mm |
| Ground Pressure | 24.8 kPa, 30.0 kPa, 42.8 kPa |
| Hydraulic Pump Relief pressure | 20600 kPa |
| Hydraulic Pump capacity | 68 lit / min |
| Max Tilt adjustment | 368 mm, 438 mm, 448 mm |
| Starting Motor | 12 V |
| overall Length with Dozer | 4255 mm, 4266 mm |
| Ground Contact Area | 1.8254 m², 2.855 m², 3.4452 m² |
| Alternator output | 12 V, 120 Amp |
| Engine Model | Cat C4.4 ACERT |
| Battery | 1500 CCA |
| Condition | New |
| Max drop below ground | 573 mm |




Have a requirement?
Chat with us