



| Section Width (mm) | 205 mm, 235 mm |
| Aspect Ratio | 60, 65 |
| Rim Diameter (in) | 16 in, 17 in |
| Tyre Size | 205/60R16, 235/65R17 |
| Vehicle Model | Chevrolet Cruze, Ford Ecosport, Hyundai Elantra, Maruti S Cross, Maruti SX4, Maruti Vitara Brezza, Renault Fluence, Skoda Laura, Volvo V40 Cross Country, Mini Cooper Countryman, Audi Q5, Chevrolet Captiva, Mahindra XUV500, Mahindra Scorpio, Mercedes-Benz M-Class, Rover Freelander 2, Tata Aria, Volvo XC 90L, Volvo XC60, Volkswagen TouaregMore |
| Construction | Radial |












| Section Width (mm) | 205 mm, 235 mm |
| Aspect Ratio | 60, 65 |
| Rim Diameter (in) | 16 in, 17 in |
| Construction | Radial |
| Tubeless(Y/N) | Yes |
| Load Rating | 92, 100 |
| Speed Rating (km per hour) | H (210 kmph) |
| Tyre Size | 205/60R16, 235/65R17 |
| Vehicle Model | Chevrolet Cruze, Ford Ecosport, Hyundai Elantra, Maruti S Cross, Maruti SX4, Maruti Vitara Brezza, Renault Fluence, Skoda Laura, Volvo V40 Cross Country, Mini Cooper Countryman, Audi Q5, Chevrolet Captiva, Mahindra XUV500, Mahindra Scorpio, Mercedes-Benz M-Class, Rover Freelander 2, Tata Aria, Volvo XC 90L, Volvo XC60, Volkswagen Touareg |



Have a requirement?
Chat with us