| Brand | Cornell-Dubilier |
| Part Number | DME4S1K-F |
| Capacitance | 10 nF |
| Voltage | 400 V dc |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Tolerance | ±10% |
| Brand | Cornell-Dubilier |
| Part Number | DME4S1K-F |
| Capacitance | 10 nF |
| Voltage | 400 V dc |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Tolerance | ±10% |
| Series | DME |
| Terminal Type | Radial |
| Lead Diameter | 0.6 mm |
| Lead Pitch | 7.5 mm |
| Insulation Resistance | 30 mΩ |
| Dielectric | Polyester |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Dissipation Factor | 0.01 |
| Capacitor Family | Film |
| Dimensions | 10.3 x 7.4 x 4.3 mm |

Have a requirement?
Chat with us