| Brand | Cornell-Dubilier |
| Part Number | DME4W1K-F |
| Capacitance | 1 µF |
| Voltage | 400 V dc |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Tolerance | ±10% |
| Brand | Cornell-Dubilier |
| Part Number | DME4W1K-F |
| Capacitance | 1 µF |
| Voltage | 400 V dc |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Tolerance | ±10% |
| Series | DME |
| Terminal Type | Radial |
| Lead Diameter | 0.8 mm |
| Lead Pitch | 22.5 mm |
| Insulation Resistance | 3000 mΩ |
| Dielectric | Polyester |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Dissipation Factor | 0.01 |
| Capacitor Family | Film |
| Dimensions | 26 x 18.5 x 8.5 mm |

Have a requirement?
Chat with us