| Power Rating | 0.75 kW / 1 hp, 0.93 kW / 1.25 hp |
| Number of Stages | 10 Stages, 12 Stages, 14 Stages, 25 Stages, 15 Stages, 30 Stages, 36 Stages |
| Pump Model | 3V |
| Brand | Crompton |
| Pump Type | Residential Pump |
| Head (Water Lifting Capacity) | 11-97 m |

| Power Rating | 0.75 kW / 1 hp, 0.93 kW / 1.25 hp |
| Motor Phase | 1 Phase |
| Motor Voltage | 180-240 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Number of Stages | 10 Stages, 12 Stages, 14 Stages, 25 Stages, 15 Stages, 30 Stages, 36 Stages |
| Head (Water Lifting Capacity) | 11-97 m |
| Discharge Outlet Size | 32 mm |
| Maximum Discharge Flow | 90 LPM |
| Pump Model | 3V |
| Brand | Crompton |
| Pump Type | Residential Pump |

Have a requirement?
Chat with us