| Power (kVA) | 15 kVA |
| Phase | Single Phase, 3 Phase |
| Output Voltage (V) | 230 V, 415 V |
| Brand | Cummins |
| Model Number | C15D5P |
| Cooling System | Liquid Cooled (EG Compleat 50:50) |














| Power (kVA) | 15 kVA |
| Phase | Single Phase, 3 Phase |
| Output Voltage (V) | 230 V, 415 V |
| Frequency (Hz) | 50 Hz |
| Brand | Cummins |
| Model Number | C15D5P |
| Fuel Tank Capacity (In Ltrs.) | 62 L |
| Noise Level | 75 dBA |
| Cooling System | Liquid Cooled (EG Compleat 50:50) |
| Number of Cylinder (Nos) | 2 |
| Bore X Stroke | 95 x 91 mm |
| Engine Power (hp) | 35.5 hp, 23 hp |

Have a requirement?
Chat with us