| Power (kVA) | 400 kVA |
| Phase | 3 Phase |
| Output Voltage (V) | 415 V |
| Brand | Cummins |
| Model Number | C400D5P |
| Cooling System | Liquid Cooled (EG Compleat 50:50) |















| Power (kVA) | 400 kVA |
| Phase | 3 Phase |
| Output Voltage (V) | 415 V |
| Frequency (Hz) | 50 Hz |
| Brand | Cummins |
| Model Number | C400D5P |
| Fuel Tank Capacity (In Ltrs.) | 450 L |
| Noise Level | 75 dBA |
| Cooling System | Liquid Cooled (EG Compleat 50:50) |
| Number of Cylinder (Nos) | 6 |
| Bore X Stroke | 140 x 152 mm |
| Engine Power (hp) | 487 hp |

Have a requirement?
Chat with us